The Israel Museum, Jerusalem
יעקב קאופמן, רעשנים, 2014-16, מאוסף המעצב
 תכנן ביקורך |  רכישת כרטיסים

יעקב קאופמן - רעשנים רועשים 

בשנת  2014, בעת ביקור בשוק פשפשים באמסטרדם, נתקל יעקב קאופמן, מבכירי המעצבים התעשייתיים בישראל, ברעשן עשוי במבוק. החומר הלא-שגרתי שהחפץ היה עשוי ממנו סיקרן את קאופמן, והוביל אותו למסע של חקירה והתנסות שארך שנתיים. בתקופה זו יצר קאופמן כ-150 רעשנים עשויים ממגוון חומרים וחפצים ממוחזרים - ולכל אחד מהם רעש שונה. "קאופמן בחן את מבנה הרעשן ופעולתו, פירק את הרעשן לרכיביו, עיצב אותו מחדש ויצר מגוון רעשנים המשקף את הלימוד הצורני של החפץ וניתוחו", אומרת שרון וייזר-פרגוסון אוצרת התערוכה "יעקב קאופמן – רעשנים רועשים". "התוצאה הצבעונית והרבגונית המוצגת בתערוכה משקפת את רוחו היצירתית של המעצב, את השעשוע שהפיק מן האפשרויות הגלומות בחפץ הפשוט ואת חוש ההומור שלו, שהולם במיוחד את אווירת חג הפורים".
במקור שימש הרעשן באירופה. בימים שקדמו לחג הפסחא נהגו הנוצרים לכנס את המתפללים לתפילה לא על־ידי צלצול בפעמוני הכנסיות אלא באמצעות רעש. בהמשך אימצו קהילות היהודים בארצות אלו את הרעשן, והוא נהיה לחלק בלתי נפרד מחג הפורים. לצד אלה, רעשנים שימשו גם כהתראה מפני הפצצות, בבריטניה במלחמת העולם השנייה.
יעקב קאופמן, רעשן, 2014-16, מאוסף המעצב

יעקב קאופמן, רעשן, 2014-16, מאוסף המעצב, צילום © מוזיאון ישראל, ירושלים, אלי פוזנר

כשהוא מרותק מהאפשרויות השונות הגלומות בחפץ הפשוט, החל קאופמן בתהליך של הפיכת פניו של הרעשן המוכר והמסורתי בדרכים מקוריות ומפתיעות. קאופמן יצר רעשנים מחומרים פשוטים וזמינים כמו כוסות חד-פעמיות, קערות, מנורות, צעצועים ורעשנים אחרים. בכמה מן הרעשנים איחד בין גוף הרעשן והלשונית, באחרים הציע רעיונות להחלפת גלגל השיניים או הוסיף משקולת, כדי לבחון את השפעתה על התנועה ועל עוצמת הרעש. "רעשנים אחדים מבוססים על צורות גאומטריות פשוטות, ובאחרים חוט מתכת סבוך מחליף את גוף הרעשן, את גלגל השיניים או את הלשונית", מפרטת וייזר-פרגוסון.
התערוכה, המוצגת באגף לאמנות ותרבות יהודית, תלווה בפעילות לכל המשפחה; סרטון אנימציה שהופק במיוחד לתערוכה ידגים את התנועה והמוזיקה שניתן להפיק מן הרעשנים, ילדים יוכלו להרכיב רעשן מערכה שהופקה בשיתוף עם קאופמן, ולקראת פורים תושק גם אפליקציה לטלפון הסלולרי, שתאפשר משחק והאזנה לרעשים השונים.
בפורים יתקיימו במוזיאון סדנאות מיוחדות בהשראת התערוכה.
 
לעמוד התערוכה באתר »
לסרטון מן התערוכה »
מיכאל אלמגרין ואינגר דראגסט, חניך בצופים, 2008, מוזיאון לאמנות מודרנית, סטוקהולם  © Photo by Anders Sune Berg/Kjersti Berg

מיכאל אלמגרין ואינגר דראגסט, חניך בצופים, 2008, מוזיאון לאמנות מודרנית, סטוקהולם © האמנים, Photo by Anders Sune & Kjersti Berg 

מיוחד למנויים ולחברי אגודת הידידים 


טרום פתיחה למנויים בתערוכה "אין כמו בבית"
המנויים מוזמנים ליהנות לפני כולם מהתערוכה החדשה הבוחנת, במלאות 100 שנים לתנועת הדאדא ולמזרקה של מרסל דושאן, כיצד שילבו אמני המאה ה-20 וה-21 פריטים ביתיים כדי לחתור תחת חוויות היומיום. 120 עבודות של אמנים פורצי דרך כגון מרסל דושאן, אנדי וורהול, רוברט גובר, יָיוֹי קוּסמה, מונה חאטום ודוריס סלסדו יוצגו באולמות שיעוצבו כחדרים בבית. כך תודגש הזהות הכפולה של החפצים, מוכרים ועם זה זרים, וייבחן מושג הבית כמקום המעצב משפחה, זיכרונות, תפקידים מגדריים ותחושות של עקירה והכלה.

24 בפברואר, 14:00-10:00 | חינם בהצגת מינוי בתוקף
11:00 | שיח גלריה מיוחד למנויים עם אוצרת התערוכה, עדינה קמיאן קשדן
על בסיס מקום פנוי | כל מנוי רשאי לצרף שני מלווים (בתשלום)


צלילים מהשכנים
קונצרט מהסדרה של הקונסרבטוריון שליד האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים.
17 בפברואר, 12:30
חינם למנויים

שיחי גלריה

תכשיטים וחפצי כסף מתימן. מיקי יואלסון, אוצרת התצוגה. 21 בפברואר, 19:00

פרנסיסקו גויה: מדריד של יום ולילה. עם העוזרת לאוצרת התערוכה, יעל כרמי. 22 בפברואר, 12:00 (מלא)

רועי חפץ: ויקטוריה.
אוצרת התערוכה תמנע זליגמן. בית טיכו. 22 בפברואר, 19:00

אין כמו בבית.
האוצרת ד״ר עדינה קמיאן-קשדן. 28 בפברואר, 19:00 | 1 במרס, 12:00 *
* ההרשמה מראש בטל׳ 02-6771302


לרשימה המלאה של שיחי הגלריה » 
פייסבוק
פייסבוק
אינסטגרם
אינסטגרם